Hi ha els que al·leguen falta de temps per cuinar, els que admeten que els falten habilitats amb els fogons i prefereixen comprar el menjar ja elaborat... i fins i tot els que argumenten raons ambientals i contra el desaprofitament alimentari. I sobretot hi ha també els que miren per la butxaca. "El cert és que avui el producte fresc surt més car que l’envasat, i aquest últim suposa, a més, un estalvi en termes de temps i de costos d’energia", observa Pietro Tonini, investigador de l’Institut de Ciència i Tecnologia Ambientals de la Universitat Autònoma de Barcelona (ICTA-UAB). Cada plat de menjar preparat, davant de l’elaborat a casa, representa comprar mig quilo menys de quantitat.
Els plats preparats esquiven la caiguda del consum
El preu mitjà dels plats preparats va ser de 4,45 euros per quilo el 2023, un 9,3% més que l’any anterior
Els catalans van ser qui van fer un consum més alt per càpita, seguits de madrilenys i andalusos
Mentre les compres d’alimentació es van reduir un 0,4% l’any passat a Espanya, les dels productes que són a punt per menjar van créixer un 1,5%
Cada espanyol en va consumir de l’ordre de 16,7 quilos

Temes:
El més llegit
- Una experta en finances revela els tres hàbits que arruïnen milers de persones
- Per aquest motiu hauràs de portar piles al cotxe a partir de l'any que ve
- El PSG arriba a una final que carrega de raó Luis Enrique
- Els veïns surten de les seves ciutats a comprar roba i productes de la llar
- El Govern ja té els solars de 226 municipis per a 21.289 pisos socials